U.R.Na
Vysoce elitní útvar policie České republiky tu a tam zaplní svým zásahem stránky denního tisku. Je však nesporným faktem, že URNA patří mezi elitu, která udržuje úzké kontakty se zahraničními speciálními jednotkami jako je britská SAS, belgická SIE, italská GIS a NOCS, švédská STU či americká SWAT.
Historie URNY Útvar rychlého nasazení vznikl v roce 1981 jako reakce na rozšiřování terorismu i na území socialistického bloku. Základním článek tehdejší jednotky se stali vojenští výsadkáři – specialisté na slovo vzatí. Do roku 1989 byla několikrát přejmenována a v několika vlnách postupně zařazována pod různé útvary SNB (sbory národní bezpečnosti). SNB se v té době dělila na dvě základní složky VB (veřejná bezpečnost) a STB (státní bezpečnost). Tehdejší URNA byla organizačně zařazována právě pod hlavičku STB. Díky tomu byla v listopadu 1989 nasazena při demonstracích v rámci pořádkových sil STB.
Po roce 1989 nastala modernizace a přizpůsobování jednotky novým trendům, spolu s orientací na protiteroristický výcvik. V letech 1989-1992 se název jednotky dělí na JRZ FPS (Jednotka rychlého zásahu Federální policejní služby). Tato složka stihla provést úspěšný zásah na letišti v Mošnově, když se mladík snažil unést letadlo. S rozdělím Československa se útvar znovu reorganizuje na získává současné označení – URNA. URNA se během své existence, vedle potlačování organizovaného zločinu, podílela na těchto významných akcích: 1995 – zásah v pražské restauraci „U Holubů“ – zatčení šéfa ruské mafie, 1997 – pomoc při záchranných pracích během povodní; 1998 – zásah a rozprášení bulharské mafie obchodující se zbraněmi, drogami a prostitucí; 1999 – zatčení Prince Dobrošiho – šéfa albánské mafie; 2000 – zatčení uprchlého vězně Kájínka; 2000 – zásah při prosazení nucené správy IPB; 2002 – potápění lodí při povodních; 2002 – bezpečnostní opatření během Summitu NATO v Praze;
URNA si během těchto akcí, i přes možné ambivalentní hodnocení z různých pohledů, dobila postavení vysoce kvalifikované a profesionální síly, což je patrné i na šíři nasazení této jednotky.
O vysoké úrovni vycvičenosti svědčí i fakt, že členové URNY jsou součástí policejní mise v Kosovu (UNMIK) a mezinárodní zásahové jednotky Special Team 6.
Organizace a cíle jednotky Primárním cílem URNY je boj proti terorismu a organizovanému zločinu na celém území ČR. Druhotně útvar zasahuje proti zvláště nebezpečným zločincům a při akcích s rukojmími.
Útvar je v přímé podřízenosti policejnímu prezidentovi, který rozhoduje o jeho nasazení se souhlasem ministra vnitra. Za provedení a postup zásahu je zodpovědný velitel zásahu. Celá jednotka je rozdělena na tři zásahové a jednu výcvikovou skupinu. K tomu skupina speciálního zabezpečení (odstřelovači, potápěči, pyrotechnici, apod.) a skupina logistického zabezpečení.
Výběrové řízení : Zájemce o službu u URNY musí před samotným výběrovým řízením splnit základní kritéria, která jsou:
- minimální věk 23 let,
- 3 roky služby u Policie ČR,
- výborný zdravotní stav,
- ukončené středoškolské vzdělání,
- řidičský průkaz skupiny B.
Samotné výběrové řízení se skládá ze tří fází, které postupně mají za úkol prověřit celkovou fyzickou i psychickou způsobilost jedince k práci u URNY:
- I. Fáze
- komplexní vyšetření : komplexní lékařské vyšetření v ZÚSS MV ČR psychologické vyšetření (6-8 hodin dlouhá testová baterie, odolnost vůči stresu, adaptabilita a týmová spolupráce)
- fyzické testy (běh 60m a 5000m, plavání 400m, 2x překážková dráha, šplh na laně 5m, kliky, shyby, leh-sedy),
- II. Fáze
- Týdenní výběrové řízení ve výcvikovém středisku orientační pochody se zátěží, vytrvalostní úkoly, stresová týmová cvičení, rozhodování v krizových situacích, spánkový deficit, psychologické překážky (např. zhoupnutí na laně pod mostem, apod.).
- III. Fáze
- Vstupní pohovor : Pohovor s uchazečem u něhož je žádaný profesionální přístup a typické vlastnosti profíka (inteligence, ctižádost, cílevědomost, adaptabilita, psychická a emocionální stabilita, agresivita, odvaha, apod.).
- Výcvik : Po úspěšném přijetí je uchazeč pro zařazen do výcvikového programu a učí se základním dovednostem taktiky, střelby, sebeobrany, parašutismu, topografie, zdravovědy, spojovací přípravy a psychologie. Po zvládnutí těchto obecných modulů následuje příprava specialisty, která obsahuje ženijní, potápěčské, řidičské a odstřelovačské dovednosti.
Poté je člověk dle svých schopností a dovedností zařazen do některé z následujících sekcí:
- sekce rychlého nasazení – zásahové týmy + výcviková skupina,
- sekce speciálních služeb – odstřelovači, spojaři, řidiči,
- vyjednavači, potápěči, apod.,
- sekce administrativně-logická – sekretariát, personální,
- materiální a organizační skupina.
Výzbroj a výstroj jednotky Vedle tradičních policejních zásahových a donucovacích prostředků, jako jsou oslepující, ohlušující či slzotvorné granáty, beranidel a neprůstřelných štítů používá jednotka tyto zbraně:
- pistole Glock nebo SIG (ráže 9mm Luger),
- pistole ČZ 75 či ČZ 85 (ráže 9mm Luger),
- samopal H&K MP5 – různé verze a úpravy (ráže 9mm Luger),
- puška SIG SSG 3000 (ráže .308 Win),
- odstřelovačská puška SVDN-1 Dragunov (ráže 7,62mm)
- brokovnice Benelli M3
- vrhač granátů RV85 (ráže 26,5mm).
Základní výstroj
- tmavomodrá kombinéza z nomexu, popř. z nomex/goretexu
- klasická neprůstřelná vesta a na vrch taktická vesta.
- Na hlavě má člen jednotky při zásahu nomexovou kuklu a přilbu se zabudovanou radiostanicí (k dispozici jsou přilby dvou druhů – švýcarská TIG a německá Schubert).
Nezbytné součástí
- goretexové HI-TEC kanady
- nomexové rukavice.
- plynová maska
- ochranné brýle z tvrzeného skla
- radiostanice.
Pro snadné zamíření je většina střelných zbraní jednotky vybavena kolimátorem OKO.