SAS
SAS (Special Air Service) - Velká Británie
SAS je často řazena jako nejelitnější speciální jednotka světa. Její filozofie, vycházející ze zkušeností a principů commandos II.světové války, z ní vytvořili vzor pro všechny ostatní speciální vojenské jednotky. Je pravdou, že SAS měla velký vliv na většinu evropských protiteroristických jednotek, neboť její instruktoři tyto jednotky cvičili. Na rozdíl od amerického konceptu, využívají Britové systém 4 členných zásahových družstev (dvě dvojice).
Historie SAS Jednotka SAS vznikla během britského tažení v Severní Africe během roku 1941. Za zakladatele je považován plukovník David Stirling, který vytvořil průzkumnou údernou jednotku, která se nazývala „Oddíl L“ (1. speciální pluk leteckých služeb – 1st SAS). Cílem tohoto oddílu bylo zabezpečovat klamné operace, budící dojem, že se jedná o výsadkářskou a kluzákovou jednotku. I přes počáteční neúspěchy se jednotka do roku 1944 rozrostla na velikost brigády, kterou tvořilo 5 pluků (1. a 2.britský pluk, 3. a 4. francouzský pluk a 5.belgická eskadra). K pluku samozřejmě patřila i spojovací eskadra a rota týlového zabezpečení.
Po válce došlo k předání jednotlivých pluků členským zemím (Francie a Belgie) a rozpuštění 1. a 2. pluku. Přesto nestabilita bipolárního světa a nespokojenost veteránu SAS vedla ke znovuobnovení 21.dobrovolnického pluk SAS v roce 1950. Paralelně s tímto probíhal konflikt v Malajsii (1948-1960), kde v roce 1952 brigádní generál Michael Calvert (bývalý velitel SAS v let 1944-1945) založil 22.pluk SAS. Tento pluk byl tvořen Malajci, Australany a Brity a podle jeho modelu vznikla později i australská SASR.
Následovalo zlaté období, kdy byla SAS nasazována v mnoha konfliktech po celém světě, a to jak pod britskou vlajkou, tak pro záštitou OSN nebo NATO. Zde je stručný výčet operací SAS, od konce II.světové války po současnost:
- Malajsie – SAS ve spolupráci s anti-komunistickými Malajci vedla dlouhou válku proti činsko-malajským silám, na jejímž konci vznikla samostatná Malajsie (1948-1960),
- Omán – potlačení povstání v přírodní pevnosti Džebel Achdar (1958-1959),
- Borneo – SAS bojuje v džunglích severního Bornea proti indonéským silám a vzbouřencům, kteří nesouhlasí se vznikem malajské federace (1963)
- Aden – SAS bojuje proti Arabům v oblasti Radfan (1964-1967)
- Severní Irsko – SAS podporuje ulsterskou policii a britskou armádu při obraně proti útokům IRA (1969-1994)
- Omán – SAS potlačuje komunistické partyzány v Ománu (1970-1976)
- Londýn – nejznámější protiteroristický čin SAS – operace NIMROD – osvobození rukojmích z íránského velvyslanectví (1980)
- Gambie – SAS pomáhá k návratu prezidenta Jawary k moci (1981)
- Falklandy – SAS provádí průzkum a sabotáže v bojích o Falklandské ostrovy (1982)
- Kolumbie – ve spolupráci s kolumbijskou armádou bojuje SAS proti narkomafii (1989)
- Perský záliv – SAS je zařazena do kontingentu jednotek OSN a plně speciální úkoly (1990-1991)
- Bosna – SAS zajišťuje průzkum v týlu srbských sil a značkuje cíle pro bombardování (1994-1995),
- Peru – společně s americkou DeltaForce pomáhají při obsazení japonské rezidence v Limě (1997)
- Perský záliv – SAS provádí průzkum v oblasti a zachraňuje sestřelené piloty (1998)
- Albánie – záchranná operace britského humanitárního pracovníka Roberta Welche (1998)
- Kosovo – SAS opět značkuje srbské cíle pro bombardování, chytá srbské válečné zločince a podporuje činnost Kosovské osvobozenecké armády (1999),
- Sierra Leone – SAS pod vlajkou OSN provádí záchranné operace a osvobozuje rukojmí (2000)
- Afghánistán – SAS jako jedna z prvních jednotek doráží po 11.září 2001 na území Talibanu a hledá členy Al-Kájdy (2001)
- Somálsko – lov na teroristy z Al-Kájdy se přesunul na severovýchod Afriky (2002)
- Irák – SAS byla zapojena do bojových akcí proti Saddámu Husajnovi (2003).
Tolik asi stručně k bohaté válečné historii této elitní britské jednotky.
Organizace a poslání jednotky Celá SAS je rozdělena na 3 pluky, každý o síle 600-700 mužů. Jeden z těchto pluků je zařazen v pravidelné armádě (22.pluk SAS) a další dva jsou „dobrovolnické“ (21. a 23.pluk SAS) a a řadí se do tzv. teritoriální armády. Do organizace SAS patří také 264.spojovací rota (u 22. pluk) a 63.spojovací rota SAS (u 21. a 23.pluku). I když samotné výcvikové zařízení SAS je lokalizováno v Herefordu, velitelství jednotek SAS je v Londýně a velitel celé jednotky je v hodnosti brigádního generála.
Organizačně se každý pluk SAS skládá ze 4 rot (A,B,D,G), které mají specifické zaměření, jehož dosahují ve specializačních kurzech SAS:
- horská rota – horolezci,
- letecká rota – výsadkáři,
- jízdní rota – průzkum, vozidla a motorky,
- námořní rota – vodní operace, čluny a kánoe.
Mimoto však má každý příslušník SAS křížovou specializaci, takže je schopen zaskočit za jiného člena jednotky. Každou rotu tvoří šestnáctičlenné čety, tj. čtyři družstva po čtyřech lidech, což je často označováno za britský koncept speciálních jednotek (Američané preferují družstvo tvořené 5 lidmi – dvě dvojice + 1).
Původním posláním SAS bylo provádění průzkumných akcí v týlu nepřítele. Postupem doby, především během 70.letech dochází v důsledku nasazení jednotky v boji proti IRA, k silnější specializaci SAS na protiteroristickou činnost, která je v tuto chvíli jejím primárním úkolem. Samozřejmě, že tím se spektrum možných úkolů jednotky nevyčerpalo. SAS může provádět i přímé operace na území celého světa, operace na záchranu rukojmích, výuku zahraničních speciálních jednotek či zpravodajskou činnost pro tajnou službu MI6 (SIS).
Výběr a výcvik Výběr a výcvik SAS je velmi vysoce ceněn a podle některých zpráv jej dokonce nebyli schopni dokončit ani někteří příslušníci SEALS, což dokazuje tvrdost výcviku.
Základní podmínkou přijetí do SAS je služba v Britské armádě po dobu nejméně 2 let. Samotný výběr je strukturován jako kurz na plukovní bázi a probíhá v centru SAS v Herefordu ve Walesu. Celý výběrově-výcvikový cyklus má několik fází.
- V první fázi zájemce je zařazen do skupiny uchazečů a musí prokázat základní fyzické a psychické předpoklady (běhy v terénu, překážkové dráhy v polní ústroji, nedostatek spánku, apod.).
- Druhá fáze má za úkol prověřit schopnosti jedince. Již se neplní úkoly ve skupině, ale proti ostatním a uchazeč běhá trasy sám v jakémkoliv počasí a denní i noční době. Předpokladem je orientace a schopnost překonat sebe sama. Během této fáze odpadá nejvíce zájemců. Zlatým hřebem bývá často tzv. „Fan Dance“, což je výběh v plné polní na nejvyšší horu ve výcvikové oblasti.
- Třetí fáze, do níž se dostává méně jak 10% uchazečů je založena na týmové spolupráci a schopnosti kooperace. Cvičí se hlavně se zbraněmi a dochází zde již k samotnému přípravnému výcviku taktiky a dalších dovedností.
- Čtvrtou fází je výcvik v džungli, kde jsou nacvičovány základy přežití, orientace a práce v malých skupinách. Jediným vybavením chazeče se stává mačeta a opasek na přežití. Po návratu z džungle následuje tréninkové přezkoušení, které vyvrcholí jakousi stezkou odvahy, kdy účastníci chodí od jednoho kontrolního bodu k druhému a snaží se nebýt chyceni. Pokud jsou chyceni, dostanou luxusní zacházení v zajateckém táboře, kde se testuje jejich schopnost odolat jakému si „mučení“. Po úspěšném absolvování této závěrečné fáze jde uchazeč na výsadkářský kurz, po jehož ukončení získává vysněný pískový baret se znakem SAS.
Výzbroj a výstroj jednotky
- Naprosto nezaměnitelnou součástí výstroje SAS je černá nomexová uniforma, která je používána při protiteroristických akcích.
- doplněna o kapuci, která kryje nezbytnou plynovou masku. Maska bývá často vybavena antireflexní vrstvou, která chrání před účinky oslepujících granátů.
- Oděv je vybaven kevlarovými chrániči kloubů
- nehořlavými rukavicemi
Toto vybavení má nejen praktický, ale i psychologický účinek, neboť dokáže potenciální pachatele efektivně demoralizovat.
K základnímu zbraňovému vybavení jednotky patří tyto zbraně:
- pistole Browning „High Power“ (ráže 9mm Parabellum),
- pistole Glock 18,
- pistole SIG Sauer 226,
- samopal Heckler&Koch MP5 (různá provedení),
- samopal Heckler&Koch 53,
- samopal Ingram 10,
- samopal UZI,
- karabina Colt M4,
- útočná puška M16A2 (ráže 5,56mm),
- útočná puška SA80 (ráže 5,56mm),
- útočná puška Steyr AUG,
- útočná puška Heckler&Koch G3,
- útočná puška Heckler&Koch G8,
- útočná puška Heckler&Koch G41,
- odstřelovačská puška International PM,
- odstřelovačská puška Tikka M55,
- odstřelovačská puška International PM,
- odstřelovačská puška SIG Bauer SSG 3000,
- odstřelovačská puška Barret (ráže 12,7mm),
- velkorážová puška AMW (ráže 20mm),
- brokovnice FRANCHI SPAS 15,
- brokovnice Remington M870,
- lehký kulomet M249 Minimi (ráže 5,56mm),
- lehký kulomet Ameli,
- lehký kulomet Heckler&Koch 13E,
- lehký kulomet Ultimat 100,
- univerzální kulomet GPMG neboli L7A2(ráže 7,62mm),
- těžký kulomet Browning M2 (ráže 12,7mm),
- pancéřovka LAW M72,
- minomet 81mm,
- granátomet M203 (ráže 40mm),
- automatický granátomet MK-19,
- automatický granátomet SB 40 LAG,
- ruční protiletadlový komplet FIM-92A Stinger,
- protitankový systém LAW 80,
- protitankový systém JAVELIN,
- protitankový systém MILAN.
Technika SAS používá řadu vozidel, většinou speciálně upravených pro potřeby průzkumu a boje. Jedná se o především o vozidla typu
- LandRover - typ 90, typ 110, typ SOV (úprava pro speciální operace)
- LSW (lehké úderné vozidlo).
- terénní vozidlo Quad
- užitkové automobily Unimog, RAF a Pinzgauer
- terénní čtyřkolku Agrocat
- terénní motocykl Halley-Davidson
- automobil Range Rover.
- používá i flotilu malých mobilních člunů typu Rigid Raider, Gemini, Zodiac a kánoe Klepper (používá také britská SBS)
- k leteckým výsadkům jsou u SAS používány osvědčené vrtulníky Agusta A-109A. .